Jdi na obsah Jdi na menu
 


     Jednoho krásného dne jsem se nadchl pro zajímavého koníčka. No, tedy koníčka ... Jedná se o jiné zvířátko a je jich více. Jsou to rybičky! Pohled do akvária s rybičkami prý uklidňuje a i já potřebuji občas "vypnout" a jen tak se uklidňovat. A zde bude jemně naznačeno a dokumentováno mé snažení o dosažení tohoto "uklidňovacího" cíle.

 

1. Nákup vybavení:

     Z důvodu malého prostoru pro umístění akvária jsem se rozhodl pro "mikroakvárium" o rozměrech 50x25x25 cm a tomuto jsem podřídil i nákup všeho ostatního vybavení. Takže jsem nakoupil:

 • lepené akvárium o rozměrech 50x25x25 cm (481,- Kč);
 • kryt akvarijní Waterhome 50x25 cm (945,30 Kč);
 • zářivka Aqua Glo fialová 15W 45 cm (194,80 Kč);
 • filtr Elite Jet Flo 50 vnitřní (211,70 Kč);
 • automatické akvarijní topení Resun RH 9000 25W (203,- Kč);
 • vzduchovací motorek Atman At-A1500 (139,- Kč);
 • teploměr (29,- Kč);
 • vzduchovací souprava /kámen, hadička, zpětný ventil, škrtítka a rozbočky/ (30,- Kč);
 • podložka pod akvárium 60x30 cm (59,- Kč).

 

* prozatimní mezisoučet: 2.292,80 Kč

... a takto vypadala část vybavení - zbytek, objednaný přes internet, zatím čeká na poště

... část vybavení

 

2. Příprava dna akvária:

     ... a tady začaly první problémy. S kamarádem jsme se domluvili, že budeme soutěžit o to, kdo bude mít hezčí akvárko. ... teď mě tak napadlo, že jsme ani nevyhlásili cenu pro vítěze! Tak jsem se zamyslel, prohlédl pár akvárek na internetu, v časopisech i knihách a začal promýšlet, co a jak kam uložím. Rozhodnutí padlo! Na dně budou drobné kamínky smíchané se štěrkem. Dno bude se sklonem od zadní stěny k přední, bude zde jakási skalka a nějaký kousek kořene. Dno bude řešeno i různě co se barev týče. Výběr a rozmístění rostlin jsem odložil na později (do další kapitolky). ... co jsem si tedy na dno pořídil:

 • drobné kamínky z pískovny (grátis);
 • tříděný akvarijní a terarijní štěrk - hnědý /2 kg/ (89,- Kč);
 • kořen na dno akvária (55,- Kč);
 • břidlice (grátis - od kamaráda);
 • tapeta na zadní stěnu akvária (50,- Kč).

 

     Drobné kamínky a štěrk jsem několikrát důkladně propláchl pod tekoucí vodou a kamínky ještě pro jistotu převařil. Na dno akvárka jsem umístil kartonový papír, kterým jsem jej rozdělil do několika sekcí, v kterých bude umístěn podklad buď odlišné barvy nebo alespoň jiné výšky dna. Předpokládám, že po vyjmutí kartonových papírů se z vyšší vrstvy část podkladu "sveze" do níže položené vrstvy a vytvoří tak plánovaný reliéf dna. Do všech jednotlivých sekcí dna jsem umístil drobné kamínky smíchané s hnědým štěrkem do výšky cca 2 cm. Do sekcí, kde má být vyšší vrstva dna jsem umístil další kamínky se štěrkem a kupodivu kartony zatím drží.

... zatím to vypadá asi takto:

... rozložení dna

     Dalším krokem bylo rozdělení a na dosud položený podklad naskládání světlých kamínků, tmavých kamínků a kamínků bez rozdílů barvy. Po naskládání kamínků přišla na řadu jakási "skalka". Tuto jsem umístil do pravého zadního rohu a její velikost jsem zvolil spíše menší, aby netvořila příliš dominantní část akvárka. Okraje skalky jsem poskládal z kousků břidlice a k okraji akvárka jsem ji vyplnil opět drobnými kamínky smíchanými se štěrkem. Jako třešinka na dort zapůsobila tapeta, kterou jsem připevnil na zadní stránu akvárka. V tuto chvíli jsem neodolal a do akvárka jsem uložil kořen. S výsledkem jsem byl nadmíru spokojen. Posuďte sami:

... zatím prázdné akvárko 

 

* prozatimní mezisoučet: 194,- Kč + 2.292,80 Kč = 2.486,80 Kč

 

3. Rostlinky:

     V (mylném) domnění, že se blížím k závěru "výstavby" akvária, jsem se odhodlal pro nákup rostlinek. Nejdříve jsem dlouze zvažoval, zda pořídil umělé rostliny, pro které hovořila výhoda v prakticky nulové údržbě nebo se rozhodnout pro rostliny živé, v jejichž neprospěch zcela jednoznačně hovořila nutnost údržby. Nakonec jsem se rozhodl pro složitější cestu a s Martinem jsme vyrazili na nákup rostlinek. Nejdříve jsem si rozmyslel, které rostliny do akvárka pořídím, ale mé velkolepé plány vzaly velmi rychle za své. Nakonec jsem tedy zvolil strategii, že rostliny vyberu až v pěstírně a to podle toho, jak se mi budou zamlouvat s ohledem zejména na velikost a co nejmenší náročnost. Takto jsem si vybral poměrně dost rostlinek vícero druhů, za které jsem zaplatil 185,- Kč.

     S rostlinkami jsem vesele přišel domů s úmyslem osadit je do akvária. Hned jsem myslel na dobrou radu, že rostlinky mám sázet pomocí pinzety. Naštěstí jsem včas zjistil, že mi přebývá vzduchovací motorek se vzduchovací soupravou. Na dno akvária pod kameny jsem tedy ještě umístil dva vzduchovací kameny a hadičky. Pro jistotu jsem se ještě jednou zamyslel, zda mi nechybí ještě něco a pak již jsem se definitivně rozhodl, kam umístím filtr a topítko. Následovalo napuštění vody do výšky asi 10 cm a pak už jen sázení rostlinek. Podle pravidla vyšší do zadní části, nižší se vejdou všude jsem začal. S rozmístěním rostlinek jsem si starosti nedělal a do akvárka jsem je naskládal tak, jak mě to právě napadlo, kde ta rostlinka držela ve dně a nevyplavala na hladinu. Byla to dřina, ale nakonec sázení dopadlo dobře a všechny rostlinky byly usazeny do dna. Hurá!

     Následovalo umístění filtru a topítka do akvária a dolití vody. Na akvárko zcela přesně sedl akvarijní kryt s osvětlením. Po natažení prodlužovacího kabelu jsem zapojil filtr a osvětlení.

* prozatimní mezisoučet: 185,- Kč + 2.486,80 Kč = 2.671,80 Kč

 

... osázené a napuštěné akvárko

  

 

4. Zahřívací provoz:

     Již předem jsem věděl, že se akvárko zakalí a tudíž mě to nepřekvapilo. Z tohoto důvodu také běžel filtr, který si s tím během jednoho dne poradil. Daleko větším problémem však bylo, že v našem dost vyhřátém bytě byla poměrně vysoká teplota. Ani osvětlení zahřívající se zářivkou a umístění akvária nebylo zřejmě moc vhodné. V té době teplota vody v akváriu dosahovala až na 30 st. Celsia. Nakonec se mi podařilo teplotu vody v akváriu srazit na "přijatelných" 27 st. Celsia a na řadu přišla pokusná rybka. Bylo to Paví očko a dala mi ho dcerka. Rybička se měla k světu, jen se jí asi v té teplé vodě nechtělo moc plavat. Dokonce jsem si myslel, že při mávání ploutvičkami se unavuje více než je normální. Ale nakonec se asi přizpůsobila. Čas dále běžel až nastal "den D".

 

5. Rybičky:

     A "den D" byl tu. Okamžik, na který jsem se tolik těšil. Den, kdy mělo dojít k vypuštění rybiček do akvária. Původně jsem měl v úmyslu do akvária vypustit nějaké ancistruse, neboli "cumlíky", jak říká dcerka. Z toho nakonec sešlo (ale dojde na ně!) a zakoupil jsem následující rybičky:

 • 10 ks - Neonka obecná (á 12,- Kč),
 • 4 ks - Paví očko (jedno už v akváriu bylo) - (á 16,- Kč).

Zakoupené rybičky jsem provedl pozvolným aklimatizačním procesem a poté jsem je slavnostně vypustil do akvária. Nejdříve jen nesměle zkoumaly prostředí, ale po pár hodinách jsem měl pocit, že se v mém akvárku začínají cítit jako doma. ... a to byl okamžik, kdy jsem sledováním rybiček strávil první bezstarostnou hodinu!

   

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Obrazek

Po zaběhnutí akvária jsem přidal další rybky:

 • 3 ks - Ancistrus - (á 26,- Kč).

  

* prozatimní mezisoučet: 262,- Kč + 2.671,80 Kč = 2.933,80 Kč

    

6. Co jsem zapomněl:

a) především jsem se zapomněl zmínit, že jsem k napuštění akvária použil pravou vesnickou vodu bez jakékoliv chemie. Použití chlorované vody z městského vodovodu jsem zavrhl hned v počátku svého plánování. Voda byla grátis.

b) ke svému pohodlí a pohodlí rybiček i rostlinek jsem zakoupil denní časový spínač. Funguje přesně tak, jak jsem si to představoval, takže jsem dobře udělal. Na časový spínač padlo dalších 84,90 Kč.

 

  

..... zatím vše funguje. ... hurá!!! Pokud se vyskytne nějaký problém, tak zde budu v popisování svého akvaristického snažení dále pokračovat.

  

7. Novinky

15.11.2008 - vylovil jsem 16 maličkých Pavích oček.

16.11.2008 - vylovil jsem další jedno maličké Paví očko.

 

... pro hlasování mrkněte na uvedený odkaz http://www.akvarko.cz/akvarium.php?nadrz=4302

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Arrive at Your Blood Pressure Checked

(AUNCECTREK, 30. 7. 2018 7:38)

Poids est comment poupe votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur sentiment pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent prendre offre sang loin de votre coeur. Chaque temps votre coeur bat, il pompe le sang tout au long vos arteres a la vacances de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/commander-cialis-avis/

Re: Elite Jet-Flo50

(Beny, 5. 1. 2009 21:33)

odpověď běží e-mailem

Elite Jet-Flo50

(Martin Hruška, 24. 12. 2008 23:02)

Ahoj. Chtěl jsem se tě zeptat na zkušenost s filtrem Jet-flo. Žena mně koupila 55l akvárko s Jet-flo75 a výkon toho čerpadla se mně zdá strašně nadimenzovaný. Voda se v akváriu jenom točí a rybky se raději snaží udržet u dna. Koukam, že fotky byly nejspíš foceny s vyplou fitrací. Jinak akvárium nádherný! hrusticka.martin(zavinac)seznam.cz